| Function | External Polishing Of Oval, Triangle, Rectangle And Other Metal Ware |
|---|---|
| Max. Size Of Workpiece | Rectangle: 400mm×400mm×120mm (L×W×H) |
| Speed Of Abrasive Wheel | Abrasive Wheel: 2160r/min (Adjustable) |
| Size Of Abrasive Wheel | Dia.: 460mm, Thickness: 150mm |
| Waxed Way | Solid Wax/ Water Wax (optional) |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Energy Consumption | Low |
|---|---|
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Application | Cookware Manufacturing |
| Dimention | 12700mm×1730mm×2400mm (L×W×H) |
| Control System | PLC |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Function | Outer Polish For Pan |
|---|---|
| Size Of Workpiece | ≤φ400mm×350mm (Dia.×H) |
| Size Of Abrasive Wheel | ≤φ430mm×330mm (Dia.×Thickness) |
| Motor Power | Total Power: 11KW×2 |
| Speed | Abrasive Speed: 2160r/min |
| Function | Outer Polish For Pan (bottom, Side & Edge) |
|---|---|
| Size Of Workpiece | ≤φ400mm×300mm (Dia.×H) |
| Size Of Abrasive Wheel | ≤φ460mm(Dia.) |
| Motor Power | Abrasive Wheel Motor: 11kw ×1, 7.5kw×1, 5kw×1 |
| Speed | Abrasive Speed: 2160r/min |
| Function | Outer Polish For Pan (Bottom) |
|---|---|
| Stations | 4 |
| Size Of Workpiece | ≤φ120mm×120mm (Dia.×H) |
| Size Of Abrasive Wheel | ≤φ400mm (Dia.) |
| Motor Power | Abrasive Wheel Motor:7.5kw×1 |
| Function | Inner Or Outer Sanding For Metal Ware |
|---|---|
| Size Of Workpiece | φ(100~350)mm (Dia.) |
| Motor (for The) Power | Workpiece Motor: 4kw×1 |
| Workpiece Speed | 800r/min (Adjustable) |
| Workpiece Holding | Vacuum Adsorption |
| Function | Composite Metel Pot Bottom Pressure Induction Heating Welding |
|---|---|
| Size Of Work Piece | (100-300)mm*350mm |
| Aluminum Thickness | 0.4-12mm |
| Power | 100kw,300khz,380V/440V |
| Dimension | 2800mm*2370ymm*2000mm |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |