| Slide Stroke (mm) | 1500 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 30 KN |
| Machine Type | Four-column Two-beam Hydraulic Press |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Rating Working Pressure Of The Hydraulic System | 20Mpa |
|---|---|
| Main Cylinder Force | 1500KN |
| Return Force | 90KN |
| Cushion Force | 500KN |
| Cushion Cylinder Max.pressure | 20MPA |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| System | PLC |
|---|---|
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Dimension(L*W*H) | 2200*2400*4200mm |
| Weight (T) | 3.5 T |
| Motor Power (kw) | 3 Kw |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Slide Stroke (mm) | 1100-1 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 4500 KN-1 |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Slide Stroke (mm) | 400 |
|---|---|
| Return Force (kN) | 2000 KN |
| Machine Type | Hydraulic Press Machine |
| System | Servo |
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Energy Consumption | Low |
|---|---|
| Voltage | 380V/220V Optional |
| Application | Cookware Manufacturing |
| Dimention | 12700mm×1730mm×2400mm (L×W×H) |
| Control System | PLC |